"Teknoloji Fakültesi'nin Amacı, Uygulama Becerisi Yüksek Mühendisler Yetiştirmektir"
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ
Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi hakkında bilgi alabilmek için Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ ile görüştük.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1967 Yozgat doğumluyum, 1988 yılında Erciyes Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldum. 1991 yılında Erciyes Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde lazer konusunda yüksek lisansımı tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi oldum. 1993-1997 yılları arasında İngiltere Wales Üniversitesi’nde enerji konusunda doktoramı tamamladım. 1997 ve 2005 yıllarında İngiltere, Cardiff Üniversitesi’nde Post-Doktora çalışmaları yaptım ve1997 yılında Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. 2000 yılında Doç. Dr. ve 2006 yılında da Prof. Dr. unvanlarını aldım. Erciyes Mühendislik Mezunları Derneği (EMMD), Erciyes Kalite Derneği, Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi, Kamu Çalışanları Vakfı Kayseri Şubesi, Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyeleri derneği gibi birçok sivil toplum kuruluşunda da kurucu, başkan ve/veya yönetici olarak görev yaptım. 1991 yılında TMMOB Kayseri Makine Mühendisleri Odası kurucularından olup,  4-5-6-7-8’inci dönemler de üst üste beş kez Oda Başkanlığına seçildim ve bu görevimi on yıla yakın sürdürdüm. İki yıl süreyle Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliği de yaptım ve çok sayıda yurt içi ve yurt dışı Mesleki ve Bilimsel kuruluşa da üyeyim, 2006 – 2007’ de Bozok Üniversitesi Kurucu Rektör Yardımcılığı görevini yürüttüm ve 2010 yılında Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümüne öğretim üyesi olarak atandım. 2011 yılında da Teknoloji Fakültesi Dekanı olarak atandım ve bu görevimi hala sürdürüyorum.

 

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi hakkında bilgi alabilir miyiz?
Gazi Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, 13.11.2009 tarih ve 27405 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği bölümleri olmak üzere toplam dokuz bölümle birlikte kurulmuştur. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında 6 mühendislik bölümüne öğrenci alan fakültemiz, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında da aynı bölümlere öğrenci almış ve eğitimine devam etmektedir. Teknoloji Fakültesi’ne bağlı bölümlerde eğitim ve öğretim süresi 8 yarıyıldır (4 yıl). Dört yıllık eğitim öğretim programını başarı ile tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir. Eğitim dili Türkçedir. Fakültemizde bugün itibari ile; 44 profesör, 30 doçent, 46 yardımcı doçent, 5 araştırma görevlisi, 3 uzman olmak üzere toplam 128 akademik personel görev yapılmaktadır.

 

Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi arasındaki fark nedir?
Mühendislik Fakültesi ile Teknoloji Fakülteleri aynı eğitim ve öğretim müfredatına sahiptirler. Ancak, Teknoloji Fakülteleri öğrencileri ek olarak her yarıyılda uygulama dersleri alıyorlar. Ayrıca, endüstri staj uygulamasının yanı sıra, 8 yarıyıllık eğitim öğretim süresinin 1 yarıyılı iş yeri eğitimine tabii tutuluyorlar. Teknoloji Fakültesi’nin amacı, uygulama becerisi yüksek mühendisler yetiştirmektedir.

Öğrencilerin Teknoloji Fakültelerini seçmeleri onlara ne gibi avantajlar sağlar?
Teknoloji Fakülteleri uygulama becerisi de kazandıracaktır. Öğrencilerimiz bir yarıyıl işyeri eğitimi alacaklar bu sırada sigortaları yapılacak hatta 2/3 asgari ücret maaşı alabilecekler. Ayrıca bu sayede firmalarla, sektörle erken tanışma fırsatı da bulacaklar, istihdam bulma imkanları ise yüksek olacak.

 

Teknoloji Fakültesinde bulunan bir öğrenci başarılı olduğu takdirde, herhangi bir üniversitenin Mühendislik Fakültesine geçiş yapabilecek mi?
Yatay geçişler ancak eşdeğer eğitim programları uygulayan yükseköğretim kurumları arasında yapılır. Yatay geçiş müracaatında bulunacak öğrencilerden LYS giriş puanı, başvurduğu programın o yıla ait LYS genel kontenjan taban puanından daha düşük olup, aradaki fark beş puandan fazla olmamak kaydıyla başvuruları değerlendirmeye alınır.

Meslek Liselerinin, Teknoloji Fakültelerine yönelik sağladığı herhangi bir avantaj var mı?
Bilindiği üzere Meslek Liseliler, ön lisans ya da alanı ile ilgili öğretmenlik programlarına tercih yapabiliyorlardı. Ancak, meslek liselilere Teknoloji Fakülteleri mühendislik bölümlerinde lisans eğitim fırsatı verilerek bu öğrencilere mühendis olabilme imkânı tanınmıştır.

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesine öğrenci kabul eden bölümler nelerdir?
2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul eden bölümlerimiz; Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği’dir. Ayrıca,  2012-2013 eğitim öğretim yılı içinde bu bölümlere ilaveten Ağaç İşleri ve Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümlerimizde öğrenci alımı gerçekleşecektir.

Türkiye’de hangi üniversitelerin bünyesinde Teknoloji Fakülteleri bulunmaktadır?
Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye’de 21 adet Teknoloji Fakültesi kurulmuştur. Ancak, bunlardan sadece 7 tanesi eğitim öğretime devam etmekte ve öğrenci kabul etmektedir. Bunlar; Gazi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi’dir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Teknoloji Fakülteleri uygulama becerisi daha yüksek mühendisler yetiştirecek Türk Sanayiine çok önemli katkılar yapacaktır. Teknoloji Fakülteleri diğer Mühendislik Fakülteleri ile birbirini tamamlayan kurumlar olacaktır.

Fakültemiz tanıtımına katkılarınız dolayısıyla sizlere teşekkür ediyorum.


30.159 kez okundu